Tarptautinis teatrų festivalis „TEATRadimai 2022“ – tai jau trečiasis festivalis kviečiantis žiūrovus atrasti teatrą, o jį radus – ieškoti naujų jo formų! Nuo 2018 metų, kas du metus, organizuojamas teatrų festivalis „TEATRadimai“, šiemet, nuo rugsėjo 29 d. iki spalio 8 d., kvies į Telšių Žemaitės dramos teatrą. Žiūrovai turės galimybę pamatyti trylika spektaklių, kuriuos rodys dvylika profesionalių ir mėgėjų teatrų. Numatytoje festivalio programoje spektaklius rodys: Mažeikių kultūros centro J. Vaičkaus Skrajojamasis teatras, Skuodo kultūros centro Žemaičių teatras, Kretingos rajono kultūros centro E. Radžiaus teatras, Šilalės kultūros centro muzikinio teatro kolektyvas, Priekulės kultūros centro Ernsto Vilcherto teatras, Klaipėdos Pilies teatras, Šiaulių dramos teatras, Klaipėdos Jaunimo teatras, Panevėžio Juozo Miltinio teatras. Pirmą kartą nuo 2018 metų teatrų festivalis „TEATRadimai“ sulauks svečių iš užsienio: Latvijos (Vergalės kultūros centro AT teatras) ir Sakartvelo (Mestijos kultūros ir meno centras). Festivalio rganizatorius – Telšių Žemaitės dramos teatras, žiūrovus pakvies į du premjerinius spektaklius: M. Faure „Velniškas pasiūlymas“ ir K. Harding „Dvi seserys“.

Rugsėjo  29 d. prasidėjo, Telšių Žemaitės dramos teatro organizuojamas, III tarptautinis teatrų festivalis „TEATRadimai 2022“!

Nuo 2018 metų, kas du metus, rengiamas festivalis kviečia kviečia atrasti teatrą, o jį radus –  ieškoti naujų jo formų.

Pirmąją festivalio dieną pradėjo geografiškai artimiausi kaimynai –  svečiai iš Mažeikių… Mažeikių kultūros centro Juozo Vaičkaus Skrajojamojo teatras žiūrovams parodė  spektaklį „Medėja“ pagal Žaną  Anujį ir Euripidą (režisierius M. Januška).

Valandos trukmės spektaklis atskleidė pagrindinės veikėjos – Medėjos tragišką likimą, kuris perpildytas išdavystės, pavydo, keršto, vaikžudystės, raganavimo, prieštaringumo. Mažeikiškiai, naudodami  technines teatrines priemones, bandė šiuolaikiškai, pažvelgti į Medėjos istoriją.  Įtaigi aktorių vaidyba, režisūriniai sprendimai, scenografija, kostiumai ir S. Petreikio sukurta muzika, nepaliko abejingų žiūrovų. Spektaklio režisierius M. Januška ir festivalio sumanytojas, režisierius D. Žilinskas apsikeitė dovanomis ir linkėjo tolesnio tarpusavio teatrų bendradarbiavimo.

Prieš spektaklį įvyko festivalio atidarymo iškilmės, kurias vedė Telšių Žemaitės dramos teatro aktorė M. Bladženauskaitė ir choreografė I. Levickienė. Paskelbus festivalyje dalyvaujančius teatrus, padėkojus rėmėjams, sveikinimo žodį tarė Telšių Žemaitės dramos teatro direktorius D. Rajunčius.

Antrąja III tarptautinio teatrų festivalio „TEATRadimai 2022“ dieną, Telšių Žemaitės dramos teatras, žiūrovus pakvietė į spektaklio K. Harding „Dvi seserys“ premjerą! Spektaklis K. Harding „Dvi seserys“ (rež. D. Žilinskas)– tai dviejų seserų (Anios ir Sonios) istorija, persmelkta detektyvo elementų. Pjesės veiksmas vyksta XIX a. mažame Rusijos mieste, kuriame gyvena iš Kijevo aukštuomenės kilusios seserys. Skirtingas seserų gyvenimo būdas, charakterio bruožai, susiklosčius netikėtoms aplinkybėms, priveda prie nuoširdaus, atviro, kartais nestabiliomis emocijomis pripildyto pokalbio, kuris asocijuojasi su išpažintimi. Po spektakli, su premjera aktores ir kūrybinę grupę pasveikino kolegos, Telšių rajono savivaldybės meras K. Gusarovas, teatro direktorius D. Rajunčius. Premjerinis jaudulys, gausus būrys žiūrovų ir žinoma gėlės, pripildė III tarptautinį teatrų festivalį „TEATRadimai 2022“ naujo spektaklio spalvomis.

Naują mėnesį pasitikome su trečiąją III tarptautinio teatro „TEATRadimai 2022“ diena.

Trečiąją festivalio dieną pradėjo Skuodo rajono kultūros centro Žemaičių teatras.  Jau teatro pavadinimas  sufleravo, kad girdėsime  žemaitiškai vaidinančius aktorius.  Spektaklio režisieriaus ir pjesės autoriaus  E. Untulio kūryboje visada išlaikomas žemaitiškumas ir subtilus humoras, kuris veda  iki absurdiškų situacijų.  Šį kartą, spektaklyje „Smūgis į paširdžius“  gavome žemaitišką „smūgį“, kuris mums liepė  klausyti savęs, savo vidaus, sąžinės.

Pirmą kartą festivalio istorijoje sulaukėme svečių iš kaimyninės Latvijos. Vergalės kultūros centro AT teatras parodė spektaklį „Rizikingas atvirumas prieš pusryčius“. Trijų dalių komedija pagal M.P Mervi, E. Vulfą ir E. de Filipo, leido susipažinti su nauju kolektyvu, kuris įrodė, kad teatras turi savo kalbą.  Spektaklio režisierė I. Cerina, padėkojo Telšių Žemaitės dramos teatrui už galimybę apsilankyti Žemaitijos sostinėje, parodyti savo spektaklį, o susirinkę žiūrovai tarė nuoširdų „paldies“ (ačiū).

Trečia spektaklį, J. Tumo – Vaižganto „Žemės ar moteries“ (rež. N. Gedminas) parodė Kretingos rajono kultūros centro E. Radžiaus teatras.  Kretingiškiai teatralai nuo pat pirmų spektaklio akimirkų leido  suprasti, kad jie net nemėgina atkurti lietuviško kaimo buities. Vaižganto pjesės situacija jiems yra tik būdas papasakoti istoriją apie tai, kad ilgai besirinkdamas, rizikuoji likti prie suskilusios geldos. Aktorių vaidybos maniera šiek tiek šaržuota, perspausta, su “atsiribojimo efektais” – žiūrovui pačiam reikėjo  nuspręsti ar replikos į šoną yra sakomos personažo ar jį kuriančio aktoriaus vardu. Prie šio sąlygiškumo sustiprinimo labai prisidėjo nunerti kostiumai ir gyvai atliekama muzika.

Spalio 2-ąją – ketvirtąją III tarptautinio teatrų festivalio „TEATRadimai 2022“ dieną, Telšių Žemaitės dramos teatre, savo spektaklius parodė Šilalės kultūros centro muzikinio teatro kolektyvas ir Priekulės kultūros centro Ernsto Vilcherto teatras.

Šilalės kultūros centro muzikinio teatro kolektyvas parodė dviejų dalių muzikinė inscenizaciją (miuziklą) „Intrigų miestas“ pagal V. Šekspyro kūrybą (rež. A. Kazlauskas). Spektaklis sukurtas pagal Ž. Presgurviko muziką, remiantis V. Šekspyro kūryba, kuriame atskleidžiamas konfliktas tarp dviejų skirtingų visuomenės atstovų. Pjesė aktuali ir šiai dienai, nes ir anuomet, ir dabar visi turėti planai, lūkesčiai keičiasi. Kad ir kokie nenumatyti įvykiai vyktų (pandemija, karas…), meilė egzistuoja visada, o gyventi reikia taip, kad kiekviena diena nepraeitų veltui. Žmogus nepavaldus meilės jausmui – intrigos, suvaržymai, kliūtys – viskas sprendžiama meilės jėga. Spektaklyje nėra vardų, vietovardžių, laikmečio. Norime parodyti, kad meilė nepavaldi niekam. Ši istorija galėjo vykti, vyksta dabar ir vyks ateityje. Po spektaklio, susirinkę žiūrovai, gausiais plojimais dėkojo už išskirtinį – muzikinį pasirodymą!

18.00 val. Priekulės kultūros centro Ernsto Vilcherto teatras parodė spektaklį „Urtė“  pagal I.Simonaitytės romaną „Aukštųjų Šimonių likimas“  (režisierius D. Savickis)

Tai dovana teatro ir rašytojos I. Simonaitytės kūrybos mylėtojams. Įdomus režisūrinis sprendimas, apgalvota, metaforiška, išskirtinė scenografija, muzikinis garso takelis, aktorių vaidyba, sceniniai kostiumai sukuria jausmą, kad ši istorija tikra, ji vyksta čia ir dabar. Žiūrovas tarsi nusikelia į I. Simonaitytės personažų gyvenimo laikmetį ir kartu su Urte išgyvena  meilę, baimę, neapykantą. „Laimingajam laikas neribotas, laimingasis neskaito valandų. O kas laimingas? Laimingas tasai, kurį didžiosios, žodžiais neišreiškiamos meilės bangos paskandina savo gilybėje“, – taip rašė I. Simonaitytė – Mažosios Lietuvos istorijos metraštininkė savo romane „Aukštųjų Šimonių likimas“. Džiaugiamės, kad priekuliškių spektaklių paminėjome I. Simonaitytės 125-ąsias gimimo metines.