Tarptautinis teatrų festivalis „TEATRadimai 2022“ – tai jau trečiasis festivalis kviečiantis žiūrovus atrasti teatrą, o jį radus – ieškoti naujų jo formų! Nuo 2018 metų, kas du metus, organizuojamas teatrų festivalis „TEATRadimai“, šiemet, nuo rugsėjo 29 d. iki spalio 8 d., kvies į Telšių Žemaitės dramos teatrą. Žiūrovai turės galimybę pamatyti trylika spektaklių, kuriuos rodys dvylika profesionalių ir mėgėjų teatrų. Numatytoje festivalio programoje spektaklius rodys: Mažeikių kultūros centro J. Vaičkaus Skrajojamasis teatras, Skuodo kultūros centro Žemaičių teatras, Kretingos rajono kultūros centro E. Radžiaus teatras, Šilalės kultūros centro muzikinio teatro kolektyvas, Priekulės kultūros centro Ernsto Vilcherto teatras, Klaipėdos Pilies teatras, Šiaulių dramos teatras, Klaipėdos Jaunimo teatras, Panevėžio Juozo Miltinio teatras. Pirmą kartą nuo 2018 metų teatrų festivalis „TEATRadimai“ sulauks svečių iš užsienio: Latvijos (Vergalės kultūros centro AT teatras) ir Sakartvelo (Mestijos kultūros ir meno centras). Festivalio rganizatorius – Telšių Žemaitės dramos teatras, žiūrovus pakvies į du premjerinius spektaklius: M. Faure „Velniškas pasiūlymas“ ir K. Harding „Dvi seserys“.
Rugsėjo 29 d. prasidėjo, Telšių Žemaitės dramos teatro organizuojamas, III tarptautinis teatrų festivalis „TEATRadimai 2022“!
Nuo 2018 metų, kas du metus, rengiamas festivalis kviečia kviečia atrasti teatrą, o jį radus – ieškoti naujų jo formų.
Pirmąją festivalio dieną pradėjo geografiškai artimiausi kaimynai – svečiai iš Mažeikių… Mažeikių kultūros centro Juozo Vaičkaus Skrajojamojo teatras žiūrovams parodė spektaklį „Medėja“ pagal Žaną Anujį ir Euripidą (režisierius M. Januška).
Valandos trukmės spektaklis atskleidė pagrindinės veikėjos – Medėjos tragišką likimą, kuris perpildytas išdavystės, pavydo, keršto, vaikžudystės, raganavimo, prieštaringumo. Mažeikiškiai, naudodami technines teatrines priemones, bandė šiuolaikiškai, pažvelgti į Medėjos istoriją. Įtaigi aktorių vaidyba, režisūriniai sprendimai, scenografija, kostiumai ir S. Petreikio sukurta muzika, nepaliko abejingų žiūrovų. Spektaklio režisierius M. Januška ir festivalio sumanytojas, režisierius D. Žilinskas apsikeitė dovanomis ir linkėjo tolesnio tarpusavio teatrų bendradarbiavimo.
Prieš spektaklį įvyko festivalio atidarymo iškilmės, kurias vedė Telšių Žemaitės dramos teatro aktorė M. Bladženauskaitė ir choreografė I. Levickienė. Paskelbus festivalyje dalyvaujančius teatrus, padėkojus rėmėjams, sveikinimo žodį tarė Telšių Žemaitės dramos teatro direktorius D. Rajunčius.
Antrąja III tarptautinio teatrų festivalio „TEATRadimai 2022“ dieną, Telšių Žemaitės dramos teatras, žiūrovus pakvietė į spektaklio K. Harding „Dvi seserys“ premjerą! Spektaklis K. Harding „Dvi seserys“ (rež. D. Žilinskas)– tai dviejų seserų (Anios ir Sonios) istorija, persmelkta detektyvo elementų. Pjesės veiksmas vyksta XIX a. mažame Rusijos mieste, kuriame gyvena iš Kijevo aukštuomenės kilusios seserys. Skirtingas seserų gyvenimo būdas, charakterio bruožai, susiklosčius netikėtoms aplinkybėms, priveda prie nuoširdaus, atviro, kartais nestabiliomis emocijomis pripildyto pokalbio, kuris asocijuojasi su išpažintimi. Po spektakli, su premjera aktores ir kūrybinę grupę pasveikino kolegos, Telšių rajono savivaldybės meras K. Gusarovas, teatro direktorius D. Rajunčius. Premjerinis jaudulys, gausus būrys žiūrovų ir žinoma gėlės, pripildė III tarptautinį teatrų festivalį „TEATRadimai 2022“ naujo spektaklio spalvomis.
Naują mėnesį pasitikome su trečiąją III tarptautinio teatro „TEATRadimai 2022“ diena.
Trečiąją festivalio dieną pradėjo Skuodo rajono kultūros centro Žemaičių teatras. Jau teatro pavadinimas sufleravo, kad girdėsime žemaitiškai vaidinančius aktorius. Spektaklio režisieriaus ir pjesės autoriaus E. Untulio kūryboje visada išlaikomas žemaitiškumas ir subtilus humoras, kuris veda iki absurdiškų situacijų. Šį kartą, spektaklyje „Smūgis į paširdžius“ gavome žemaitišką „smūgį“, kuris mums liepė klausyti savęs, savo vidaus, sąžinės.
Pirmą kartą festivalio istorijoje sulaukėme svečių iš kaimyninės Latvijos. Vergalės kultūros centro AT teatras parodė spektaklį „Rizikingas atvirumas prieš pusryčius“. Trijų dalių komedija pagal M.P Mervi, E. Vulfą ir E. de Filipo, leido susipažinti su nauju kolektyvu, kuris įrodė, kad teatras turi savo kalbą. Spektaklio režisierė I. Cerina, padėkojo Telšių Žemaitės dramos teatrui už galimybę apsilankyti Žemaitijos sostinėje, parodyti savo spektaklį, o susirinkę žiūrovai tarė nuoširdų „paldies“ (ačiū).
Trečia spektaklį, J. Tumo – Vaižganto „Žemės ar moteries“ (rež. N. Gedminas) parodė Kretingos rajono kultūros centro E. Radžiaus teatras. Kretingiškiai teatralai nuo pat pirmų spektaklio akimirkų leido suprasti, kad jie net nemėgina atkurti lietuviško kaimo buities. Vaižganto pjesės situacija jiems yra tik būdas papasakoti istoriją apie tai, kad ilgai besirinkdamas, rizikuoji likti prie suskilusios geldos. Aktorių vaidybos maniera šiek tiek šaržuota, perspausta, su “atsiribojimo efektais” – žiūrovui pačiam reikėjo nuspręsti ar replikos į šoną yra sakomos personažo ar jį kuriančio aktoriaus vardu. Prie šio sąlygiškumo sustiprinimo labai prisidėjo nunerti kostiumai ir gyvai atliekama muzika.
Spalio 2-ąją – ketvirtąją III tarptautinio teatrų festivalio „TEATRadimai 2022“ dieną, Telšių Žemaitės dramos teatre, savo spektaklius parodė Šilalės kultūros centro muzikinio teatro kolektyvas ir Priekulės kultūros centro Ernsto Vilcherto teatras.
Šilalės kultūros centro muzikinio teatro kolektyvas parodė dviejų dalių muzikinė inscenizaciją (miuziklą) „Intrigų miestas“ pagal V. Šekspyro kūrybą (rež. A. Kazlauskas). Spektaklis sukurtas pagal Ž. Presgurviko muziką, remiantis V. Šekspyro kūryba, kuriame atskleidžiamas konfliktas tarp dviejų skirtingų visuomenės atstovų. Pjesė aktuali ir šiai dienai, nes ir anuomet, ir dabar visi turėti planai, lūkesčiai keičiasi. Kad ir kokie nenumatyti įvykiai vyktų (pandemija, karas…), meilė egzistuoja visada, o gyventi reikia taip, kad kiekviena diena nepraeitų veltui. Žmogus nepavaldus meilės jausmui – intrigos, suvaržymai, kliūtys – viskas sprendžiama meilės jėga. Spektaklyje nėra vardų, vietovardžių, laikmečio. Norime parodyti, kad meilė nepavaldi niekam. Ši istorija galėjo vykti, vyksta dabar ir vyks ateityje. Po spektaklio, susirinkę žiūrovai, gausiais plojimais dėkojo už išskirtinį – muzikinį pasirodymą!
18.00 val. Priekulės kultūros centro Ernsto Vilcherto teatras parodė spektaklį „Urtė“ pagal I.Simonaitytės romaną „Aukštųjų Šimonių likimas“ (režisierius D. Savickis)
Tai dovana teatro ir rašytojos I. Simonaitytės kūrybos mylėtojams. Įdomus režisūrinis sprendimas, apgalvota, metaforiška, išskirtinė scenografija, muzikinis garso takelis, aktorių vaidyba, sceniniai kostiumai sukuria jausmą, kad ši istorija tikra, ji vyksta čia ir dabar. Žiūrovas tarsi nusikelia į I. Simonaitytės personažų gyvenimo laikmetį ir kartu su Urte išgyvena meilę, baimę, neapykantą. „Laimingajam laikas neribotas, laimingasis neskaito valandų. O kas laimingas? Laimingas tasai, kurį didžiosios, žodžiais neišreiškiamos meilės bangos paskandina savo gilybėje“, – taip rašė I. Simonaitytė – Mažosios Lietuvos istorijos metraštininkė savo romane „Aukštųjų Šimonių likimas“. Džiaugiamės, kad priekuliškių spektaklių paminėjome I. Simonaitytės 125-ąsias gimimo metines.
Penktąją dieną, III tarptautiniame teatrų festivalyje „TEATradimai 2022″ savo spektaklį parodė Klaipėdos žvejų rūmų Pilies teatras. Klaipėdiečių spektaklis „Sebastijanas“ pagal T. Williamso pjesę „Netikėtai praėjusią vasarą“, susirinkusių žiūrovus įtraukė į intriguojantį, komišką, detektyvo elementų turintį siužetą. T. Williamsas savo „Interviu su savimi“ sakė: „Tai mano kūrinys apie tragišką poeto lemtį, apie pagrindinį menininko vaidmenį gyvenime. Kad ir kas atsitiktų žmonijai, jos atmintis turi būti tokia, kokia yra tiesa.“
Po spektaklio, Telšių Žemaitės dramos teatro aktoriams, Klaipėdos žvejų rūmų Pilies teatro režisierius A. Vizgirda, pravedė kūrybines dirbtuves.
Šeštąją diena, III tarptautiniame teatrų festivalyje „TEATRadimai 2022“, pirmą kartą dalyvavo Valstybinis Šiaulių dramos teatras.
Šiauliečiai parodė spektaklį–žaidimą „Bagadelnia“ (pjesės autorius ir režisierius A. Špilevoj) – aštuonias skirtingas, bet tarpusavyje labai susijusias istorijas iš vienų senelių globos namų. Aktoriai patys siūlė susirinkusiems žiūrovams išsirinkti, kokias istorijas jie norės pamatyti.
Nors, vaidinamos pjesės herojai yra senelių globos namų gyventojai, tačiau smagūs, beveik pasakiški herojų, senųjų romantikų, buvusių sovietinių laikų hipių pasakojimai, potyriai ir atradimai, neleido susirinkusiems žiūrovams liūdėti. Juk senatvėje, kai viskas atrodo mažiau spalvinga, kai kuriuos dalykus tenka tiesiog susifantazuoti. Spektaklyje susidurs ir pasaulėžiūros, ir religijos, ir priešingi politiniai požiūriai, bet dažniausiai – tai bus žmogaus susidūrimas su pačiu savimi, su šalia esančiu ir su savo prisiminimais.
Prieš spektaklį įvyko ir kūrybinės dirbtuvės Telšių Žemaitės dramos teatro aktoriams. Kūrybinių dirbtuvių metų, LMTA Klaipėdos fakulteto magistrantė M. Bladženauskaitė pristatė taikomojo meno specifiką, jo rūšis ir būdus, kurie gali būti naudojami praktikoje.
Taikomojo teatro specifikos pristatymas ir praktinių galimybių naudojimas, aktorių tarpe, kėlė klausimų, kurie perėjo į smagią diskusiją.
Septintąją III tarptautinio teatrų festivalio „TEATRadimai 2022‘ dieną, savo spektaklį „Graži ir ta galinga: mimozos ir sirenos“ parodė Klaipėdos jaunimo teatras. Džiaugiamės, kad šis teatras festivalyje dalyvauja jau antrą kartą. „Graži ir ta galinga“ su nauja programa „Mimozos ir sirenos“ sukvietė didelį būrį žiūrovų, kurie susirinko susitikti su žaviomis Klaipėdos jaunimo teatro aktorėmis. Kartais tu bėgi į save, bet tik nubėgusi pusę kelio supranti, kad bėgai – nuo savęs. Sustojusi tarp visų draugų, tėvų, giminių, vaikų, kolegų ir visuomenės lūkesčių atsisuki į save su klausimu: „kiek manęs yra manyje?“ Kiek galingos ir gražios telpa manyje?
Aštuntą III tarptautinio teatrų festivalio „TEATRadimai 2022“dieną, savo spektaklį „Moterims ir jų vyrams“ pagal Willy’o Russello pjesę „Shirley Valentine“ (rež. L. Kondrotaitė) parodė Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatras. Dviejų dalių mono spektaklis „Moterims ir vyrams“ – tai savęs atradimo istorija. Tai pasakojimas apie vieną iš daugelio moterų, kuriai reikėjo sustoti, iš naujo permąstyti savo įpročius, kasdienybę, asmeninius santykius ir pasiryžimą keistis. Spektaklyje sava istorija pasidalina Širlė Valentain, moteris didžiąją gyvenimo dalį praleidžia tarp keturių sienų, dažniausiai viena: vaikai užaugę ir išsilakstę, o vyras beveik visą laiką praleidžia darbe. Širlė Valentain gyvena atsiminimais, o geriausia jos pašnekovė – virtuvės siena. Kai draugė, laimėjusi loterijoje, ruošiasi važiuoti į Graikiją, Širlė pasinaudoja galimybe ir vyksta kartu. Kelionės metu ji pradeda stebėti ir iš šalies analizuoti save ir aplinkinį pasaulį. Moteris suvokia, kad gyvenimas nė akimirkai nesustoja, jis juda pirmyn, o su juo ir ji pati. Puiki aktorės ir spektaklio režisierės L. Kondrotaitės vaidyba, subtilus humoras, festivalio žiūrovams leido iš arti pamatyti ir analizuoti moters pasaulį.
Devintą III tarptautinio teatrų festivalio „TEATradimai 2022″ dieną, savo spektaklį „Velniškas pasiūlymas” (rež. B. Tserediani) pagal Mišelio Foro pjesę „Velnias vasara” parodė, festivalio šeimininkai – Telšių Žemaitės dramos teatras.