Tarptautinis teatrų festivalis „TEATRadimai 2024“ – tai jau ketvirtasis festivalis, kviečiantis žiūrovus atrasti teatrą, o jį radus – ieškoti naujų jo formų!
Šių metų tarptautinio teatrų festivalio „TEATRadimai 2024“ programoje keturiolika spektaklių, kuriuos prarodys vienuolika profesionalių ir mėgėjiškų Lietuvos, Latvijos ir Ukrainos teatrų.
Festivalyje numatytos net penkios premjeros: Telšių Žemaitės dramos teatro Euripido „Medėja (rež. B. Tserediani) , „Antuanas Ferdinandas“ (rež. D. Žilinskas) ir „Svečias“ (rež. L. Švėgždaitė) , Naisių vasaros teatro ukrainiečių aktorių trupės „Nezaziemleni“ spektaklis „Mizerė“ pagal S. Moore pjesę , S. King romano motyvais (rež. S. Moiseev) ir Valstybinio Šiaulių dramos teatro „Duktė“ pagal K. Mikaelio romaną (rež. N. Mirončikaitė).
Festivalyje, taip pat matysime „Artyn” teatro (Klaipėda), Kauno valstybinio lėlių teatro , Klaipėdos miesto kultūros centro Žvejų rūmų Pilies teatro, Mażeikių rajono kultūros centro J. Vaičkaus Skrajojamojo teatro, Klaipėdos jaunimo teatro, Vergalės kultūros namų mėgėjų teatro „VDK” (Latvija), Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatro ir Utenos kamerinio teatro spektaklius.
Atraskime teatrą tarptautiniame festivalyje „TEATradimai 2024“ Telšiuose!
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Telšių rajono savivaldybė.
Rugsėjo 7 d. prasidėjo, Telšių Žemaitės dramos teatro organizuojamas, IV tarptautinis teatrų
festivalis „TEATRadimai 2024“!
Pirmąją festivalio dieną pradėjo Telšių Žemaitės dramos teatras. Kaip festivalis, kviečia
atrasti teatrą, o jį radus – ieškoti naujų jo formų, taip ir šio spektaklio, Euripido „Medėja“ (rež. B.
Tserediani) kūrybinė grupė, žiūrovus pakvietė išeiti iš juodos dėžutės ir atsisukti vieniems į kitus.
Telšių miesto amfiteatre, po atviru dangumi, parodyta premjera, atskleidė kaip individo sprendimai
veikia visą aplinką. Spektaklyje daug muzikos, tarsi žmogaus vidinio balso ieškojimo, kuris turėtų
būti vedlys per sunkumus. Šis spektaklis drąsus sustojimas refleksijai apie tai kaip gyvename? Kaip
kuriame santykius?
Spektaklio kūrybinė komanda: režisierius – B. Tseredieni (Sakartvelas), scenografė – Viktorija
Juzefa Venckutė, kompozitorius – Giorgi Khositashvili (Sakartvelas), režisieriaus asistentė – Jurgita
Beatričė Rudėnaitė. Vaidino: Medėja – Vilija Matačiūnaitė, Jasonas – Aidas Matutis, Auklė – Julija
Kneitienė, Kreontas – Antanas Nekrašius, Mokytojas – Rolandas Normanas, Korifėjas – Indrė
Jucytė, Egėjas – Deividas Rajunčius, Juokdarys, vaikas, sargybinis – Jogaila Šimkus, Juokdarys,
vaikas, sargybinis – Kamilė Pilibaitytė, Glaukė – Margarita Bladženauskaitė.
Po premjeros, visus pasveikino Telšių rajono savivaldybės Kultūros ir turizmo skyriaus
vedėja Monika Domarkienė, Telšių Žemaitės dramos teatro direktorius Deividas Rajunčius ir
režisierius Donatas Žilinkskas. Įvyko diskusija su žiūrovais.
Rugsėjo 12 d., IV tarptautiniame teatrų festivalyje „TEATRadimai 2024“, spektaklio premjerą „Mizerė“ pagal S. Moore pjesę, S. Kingo romaną „Misery“, parodė Naisių vasaros teatro ukrainiečių aktorių trupė „Nezazemleni“. Talentingų aktorių Vitalii Salii ir Hanna Dončenko duetas, režisierius Stanislav Moiseev įrodė, kokia universali teatro kalba. Kaip neįmanoma palaužti tautos, taip neįmanoma nutildyti, visiems suprantamos – teatro kalbos. Aiškus spektaklio siužetas, pripildytas aktorinio meistriškumo, sukuria vyksmą „čia ir dabar“. Žiūrovai pamatė istoriją apie populiarų, romanų autorių Polą Šeldoną, kuris važiuodamas patenka į avariją. Jį išgelbėja ir į savo vienkiemį parsiveža, buvusi medicinos sesuo, Polo Šeldono kūrybos gerbėja Anė Vilkels. Anė daro viską, kad jis tik neišeitų iš jos ir liepia jam parašyti naują romaną „Mizerė“. O juk romanai ne visada baigiasi romantiškai…
Rugsėjo 14 d., IV tarptautiniame teatrų festivalyje „TEATRadimai 2024“, teatras „Artyn“ (Klaipėda) parodė spektaklį „Jasek arba Gyvenimas po stalu“ pagal A. Maleszka dramą „Jasek“ (rež. M. Vendland).
„Jasek arba Gyvenimas po stalu“ tai mono spektaklis, kuriame net stalas tampa aktyviai veikiančiu personažu…
Teatras „Artyn“ festivalyje dalyvavo pirmą kartą, todėl parodytas spektaklis tapo vizitinė šio teatro kortele. Mono spektaklis, kuris pažeisdamas mono spektaklio taisykles į sceną atvedą ne vieną, o du aktorius.
Aktorės Giedrės Butkienės sukurtas pagrindinės veikėjos Magdos Klimek vaidmuo nepaliko abejingų. Aktorė savyje sutalpina keliolika personažų, jų gyvenimų ir sapnų. Visada šalia esantis „Tas“ – aktorius Vitalijus Budrikas, lyg pagrindinės veikėjos minčių klausytojas ir palydovas.
Gal šalia mūsų, kad ir po stalu, visada yra kažkas…?
Rugsėjo 19 – ąją – ketvirtąją IV tarptautino teatrų festivalio „TEATRadimai 2024“ dieną, mažuosius žiūrovus pakvietė Kauno valstybinis lėlių teatras!
Edukacinis spektaklis „Iškyla su muzika“ tai lyg dedikacija teatre kūrusiems ir kuriantiems kompozitoriams. Nuotaikinga istorija apie du draugus, kolegas, lėlių teatro garso operatorius, kurie teatro rūsyje randa seniai pamirštus, bet labai vertingus archyvinius įrašus…. Juodu leidžiasi į iškylą su valtimi, norėdami niekieno netrukdomi pasidžiaugti savo netikėtai atrastu lobiu… Žiūrovai spektaklyje tampa krante sėdinčiais žmonėmis, kurie turi galimybę stebėtį pagrindinių veikėjų nuotykius ir tapti spektaklio dalimi.
Spektaklyje skamba kompozitorių: E. Balsio, V. Bartulio, A. Martinaičio, G. Kuprevičiaus ir M. Urbaičio sukurta muzika.
Spektaklio idėjos autorius ir režisierius Darius Krapikas. Vaidino Darius Krapikas ir Arvydas Šaučiūnas.
Tos pačios dienos vakare, festivalyje, savo spektaklį L. Goldsteino „Dovydas ir Eduardas“ (rež. A. Vizgirda) parodė Klaipėdos Žvejų rūmų Pilies teatras.
Šis teatras ne pirmą kartą dalyvauja festivalyje, todėl turi ir savo žiūrovą. Dviejų talentingų aktorių Aurimo Pintulio (Dovydas) ir Vaido Jočio (Eduarddas) atskleista istorija apie du vyrus susitikusius prie kapo, privertė žiūrovus užduoti sau klausimus: ar visada pažįstate šalia mūsų esantį, kartu su mumis gyvenantį žmogų? Ar visada ir viską žinome apie vyrą, moterį – bendradarbį, kaimyną, mūsų gyvenimo draugę, draugą, palydovą, mūsų vienintelę, vienintelį?
Kartasi gyvenimas tarsi pasijuokia iš mūsų tikrumo , įsitikinimų, žinojimo… Nes mes nieko arba beveik nieko negalime pasakyti apie kitą… O kartais ne ką daugiau galime papasakoti ir patys apie save.
Prieš spektaklį vyko režisieriaus A. Vizgirdos vedamos kūrybinės dirbtuvės Telšių Žemaitės dramos teatro aktoriams. Po spektaklio įvyko jo aptarimas/diskusija, kurioje dalyvavo spektaklyje vadinę aktoriai.
Rugsėjo 21 d., IV tarptautiniae teatrų festivalyje „TEATRadimai 2024“, Mažeikių kultūros centro J. Vaičkaus „Skrajojamasis teatras“ parodė spektaklį Š. Kunicko „Už tave to padaryti negeliu“ (rež. M. Januška).
Šį teatrą ir Telšių Žemaitės dramos teatrą, jungia bendrystė ir tarpusavio bendradarbiavimas. J. Vaičkaus „Skrajojamasis teatras“ festivalyje jau dalyvauja antrą kartą: 2022 m. parodė Ž. Anujo „Medėja, o šiais 2024 m. – Utenos kamerinio teatro režisieriaus Š. Kunicko parašytą pjesę „Už tave to padaryti negaliu“.
Jautrus spektaklis, kuriame susiduria žmogaus prigimtis ir materialiojo pasaulio samprata. Kaip sužinoti, kas yra teisinga ir prasminga, o kas iškreipia tikrąsias vertybes? Klausyti proto ar širdies balso? Į šiuos klausimus bando atsakyti Mažeikių J. Vaičkaus „Skrajojamojo teatro“ aktoriai ir visa kūrybinė grupė, su režisieriumi M. Januška.
Spektaklio finale ir nusilenkiant susirinkusiai publikai, visiems buvo aišku, kad reikia klausyti širdies.
Rugsėjo 26 d., festivalyje, buvo parodytas Klaipėdos jaunimo teatro ir režisieriaus K. Glušajevo, vienintelio Lietuvoje profesionalaus improvizacijos teatro „Kitas kampas“ meno vadovo bendras kūrybinis darbas – spektaklis „Gyvenimas dar prieš akis“.
Išvydome skirtingus personažus, kuriuos įkūnijo Klaipėdos jaunimo teatro aktoriai: Ieva Pakštytė, Donatas Stakėnas, Rugilė Latvėnaitė, Evelina Šimelionė, Asta Zacharovaitė. Kiekvienas personažas pasakoja lyg savo istorijas, kurios buvo surinktos iš skirtingo amžiaus žmonių, kūrybiniame spektaklio procese. Pagrindinis spektaklyje keliamas klausimas: kaip visi mes ir kiekvienas atskirais žengiame į ir iš paaugslystės. Kada ir nuo ko prasideda paauglystė? Kada ir kodėl ji baigiasi? Ar 18-os sulaukęs žmogus jau yra suaugęs? O kada bus suaaugęs? Ką daryti, jei esi suaugęs 13-os, o ką, jei savarankišku nesijauti nei sulaukęs 18-os, nei 30-ies?
Spektaklyje kūrėjai siekė atvirai mąstyti apie laiką, kurį kiekvienas patiriame: kartais naiviai ir šviesiai, kartais tamsiai ir maištingai, o kartais tiesiog aklai.
Jei tu turi 30 – imt metų…. kažkas pasikeičia….
Lietingos rugsėjo 28- os dienos šeštadienį, festivalio programoje – du spektakliai.
12.00 val. žiūrovus, į spektaklo „Svečias“ premjerą, pakvietė Telšių Žemaitės dramos teatras!
Spektaklis „Svečias“ gimė Lietuvos Muzikos ir Teatro akademijos Klaipėdos fakultete, kur iš pradžių buvo pristatytas kaip L. Švėgždaitės režisūros diplominis darbas. Jaunųjų kūrėjų spektaklis, šiemet, atgimė ir Telšių Žemaitės dramos teatro scenoje. Nors spektaklis yra skirtas jaunąjai auditorijai, yra tinkamas ir įdomus visiems.
„Svečias“ – tai situacijų komedija. Nuostabiai tylų ir tvarkingą poros ir tarno gyvenimą sudrumsčia netikėtai į namus įlindęs keistas padaras. Tai istorija, kaip keturi personažai tarpusavyje kovoja, vienas kitą ignoruoja, bando derėtis, susitaikyti ir nenusileisti. Kartu – blogai, atskirai – dar blogiau.
Šis spektaklis, tai jau antroji, Telšių Žemaitės dramos teatro premjera pristatyta žiūrovams, festivalyje.
Vakare, scenoje svečiai iš Latvijos. Vergalės kultūros centro namų mėgėjų teatrui VDK, žiūrovams parodė R. Kruminos „Kur dūmai, ten ugnis“ (rež. I. Cerina)
Spektaklis „Kur dūmai, ten ugnis“, tai situacijų komedija, paremta įvairiomis gyvenimiškomis istorijomis. Tai lyg stebėjimas žmonių, kaimynų santykių pro rakto skylutę. O pažiūrėti į kaimyno gyvenimą – visada įdomu… Situacijos kurios vaizduojamos scenoje, sukuria lyg spektaklio įvaizdį. Bet gal čia tik spektaklio repeticija? Gal…. Juk teatro repeticijose nutinka visokių nesusipratimų…..
Dėkojame mūsų broliams latviams iš Vergalės kultūros centro namų!
Spalio 2 d. , IV tarptautiniame teatrų festivalyje „TEATRadimai 2024“, savo spektaklį D. Čepauskaitės „Pupos“ (rež. A. Špilevoj) parodė Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatras.
Šis teatras festivalyje dalyvauja ne pirmą kartą. 2022 metais, III teatrų festivalyje „TEATRadimai 2022“, parodytas spektaklis „Moterims ir jų vyrams“ pagal Willy’o Russello pjesę „Shirley Valentine“ (rež. L. Kondrotaitė).
Kaip ir 2022 metais, taip ir šiais, susirinko gausus būrys Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatro gerbėjų. Spektaklio D. Čepauskaitės „Pupos“ režisieriaus A. Špilevojaus dramaturgijos interpretacija, puikūs aktorių dueto J. Tamošiūno ir V. Šiaučiūnaitės aktoriniai darbai, nepaliko abejingų. Juk jie, kaip ir tūkstančiai, milijonai tokių…
Spalio 5 d. 12.00 val. , mažuosius žiūrovus, pakvietė vėl Telšių Žemaitės dramos teatras. Buvo parodyta spektaklio vaikams „Antuanas Ferdinandas“ premjera (rež. D. Žilinskas).
Šis spektaklis, Telšių Žemaitės dramos teatre parodytas antrą kartą. Premjera įvyko birželio 9 d., Žemaitijos sostinės šventės „Telšē linGOun“ metu.
Šį kartą, nedidelis, o gal ir didelis rubuilis šuniukas Antuanas Ferdinandas, vėl nusprendė aplankyti ne Vinzoro pilį, ne Tauerio tiltą ir ne Londono centrą, o savo gimtinę….
Spalio 5 d. vakare, Utenos kamerinis teatras, teatrų festivalyje „TEATradimai 2024“ parodė lietuviškąją klasiką – Keturakio „Amerika pirtyje“ (rež. Š. Kunickas).
125 – ių metų sukaktis, nuo pirmo viešo lietuviško vakaro – spektaklio Lietuvoje, dar kartą priminė, legendinę J. Vilkutaičio-Keturakio komediją. Aukštaičių tarme vaidinamas spektaklis, humoro ir aktorinės improvizacijos pripildyta dramaturgija, lyg duoklė Lietuvos teatro istorijai. Susirinkęs gausus būrys žiūrovų, dar kartą patvirtino, legendinė „Amerika pirtyje“ – amžina.
Paskutinį , IV tarptautinio teatrų festivalio „TEATRadimai 2024“ vakarą – spalio 10 – ąją, žiūrovus pakvietė Valstybini Šiaulių dramos teatras. Spektaklio „Duktė“ (inscenizacijos autorė ir režisierė N. Mirončikaitė) premjera pagal K. Mikaelio romaną nepaliko abejingų.
Su meile ir humoru nupieštas motinos portretas, atskleista įvairiaspalvė šeimyninių jausmų gama, ryšys tarp motinos ir dukters. Puikus aktorės J. Budriūnaitės ir spektaklio inscenizacijos autorės, režisierės N. Mirončikaitės duetas, dar kartą parodė, koks svarbus scenos partnerių ryšys.
IV tarptautinį teatrų festivalį „TEATRadimai 2024“ baigėme, iki kitų susitikimų 2026 metais